Сферичні підшипники призначені для сприйняття важкого радіального навантаження, але можуть одночасно сприймати і осьове навантаження, що діє в обох напрямках і не перевищує 25% величини невикористаного допустимого радіального навантаження.
Вони здатні компенсувати значну неспіввісність, що утворилася в результаті прогину валу під дією навантаження, а також внаслідок технічних похибок при обробці посадкових поверхонь або складання вузла. Працездатність підшипників зберігається при перекосах осі внутрішнього кільця щодо осі зовнішнього кільця до двох градусів. Фіксують вал в осьовому напрямку в обидві сторони в межах осьових зазорів.
Підшипники виготовляються з асиметричними та симетричними роликами, з циліндричним та конічним отвором внутрішнього кільця, із закріплювальними та стяжними втулками. Застосовуються в опорах вузлів та механізмів, де діють великі радіальні навантаження та неминуча неспіввісність посадкових місць. Це потужні насоси, вентилятори, редуктори, лісопильні рами, гребні вали, прокатні стани.
Останнім часом для роботи в дуже важких умовах набувають поширення роликові сферичні радіальні підшипники з вбудованими з обох сторін контактними ущільненнями, причому зазвичай ущільнення дещо виступає за габарити бічної поверхні підшипника, що вимагає додаткового місця в підшипниковому вузлі.
Роликові сферичні радіальні підшипники мають сепаратори штамповані зі сталі, литі зі склонаповненого поліаміду або механічно оброблені з латуні.